Nízkonákladové banky

(6. newsletter, 14. března 2016)

V předchozím článku jsme se věnovali rychlému růstu počtu klientů nízkonákladových bank. Ten má své opodstatnění. Běžný účet je dnes možné mít bez jakýchkoliv nákladů. A proto se dnes podíváme na to, jaké kritéria při výběru zvolit, abychom měli ten nejlepší možný účet vůbec.

Nejprve vezmeme v úvahu poplatek za vedení běžného účtu. Ten se v České republice pohybuje mezi nulou a pěti sty korunami měsíčně. Za vysoký poplatek býváte většinou odměněni jednou či více zlatými či jinak prémiovými platebními kartami k účtu. Drahý běžný účet nabízí například Československá obchodní banka (končící Exkluzivní konto za čtyři sta korun) nebo Komerční banka (Top nabídka za čtyři sta devadesát korun). Poplatek většinou banky odpustí při vysokých příjmech (pochopitelně jdoucích na účet) nebo při vysokém zůstatku. Ovšem vysoký zůstatek na běžném účtu odporuje zásadám rozumné správy osobních financí.

Se zlatou či jinak prémiovou kartou přichází také některá pojištění. Některá z nich však nejsou potřebná, pro klienta výhodná či je má smysl sjednat samostatně v rámci jiného finančního produktu (například cestovní pojištění nebo pojištění odpovědnosti z běžného občanského života). „Vysokonákladové“ běžné účty zkrátka nenabízejí nic jiného než to, co nabízejí nízkonákladové. Ale dávají zákazníkům pocit exkluzivity.

Dalším důležitým parametrem při výběru účtu je cena za služby, které budeme využívat. Příchozí a odchozí platby v rámci České republiky v českých korunách, jiné příchozí a odchozí platby (zejména v eurech), trvalé příkazy, inkasa, platební karta, výběry z bankomatů vlastní banky, výběry z bankomatů cizí banky, výběr hotovosti na pobočce, vklad hotovosti na pobočce. Každá z těchto operací může být zpoplatněna, ale také nemusí. To vše se lze dočíst v ceníku příslušné finanční instituce.

Při rozhodování o výběru běžného účtu nemá smysl přemýšlet nad zhodnocováním vložených prostředků. Nejvyšší možný úrok na běžných účtech se pohybuje okolo půl procenta a je tedy maximálně schopen v některých letech vyrovnat míru inflace. Jinak ale peníze uložené na běžném účtu ztrácí na své hodnotě.

A poslední úvahou před otevřením bankovního účtu může být přemýšlení o případné ceně za vedení kontokorentu a s ním spojených úroků. Ovšem žádost o zřízení kontokorentu musí navíc posoudit i banka.

Přehledy cen běžných účtů jsou na mnoha místech českého internetu. Specializovaným webem je například doporučeníhodný web „www.bankovnipoplatky.com“. Po zadání všech proměnných nabídne web přehlednou tabulku běžných účtů a jejich cen.

A na závěr dovolte jeden malý tip. Podívejte se na nabídku běžných účtů od mBanky (mKonto), od Fio banky (Fio osobní účet) nebo od Equa banky (Běžný účet). Možná, že to jsou přesně ty účty, které hledáte.

(na fotografii je brutalistická centrála Národní banky Gruzie; by Tinalomidze7; CC BY-SA 4.0)


Přihlášení k odběru newsletterů: