Vývoj na trhu hypoték

(7. newsletter, 28. března 2016)

Přes opačná očekávání pokračují hypotéky ve svém zlevňování i v roce 2016. Jejich průměrná cena se nyní pohybuje okolo 2% a nadále klesá. Na rozpáleném hypotečním a realitním trhu zuří litý konkurenční boj.

Rok 2015 byl v České republice v oblasti hypoték rokem rekordním. Na hypotečním trhu bylo půjčeno zhruba 190 miliard korun. V současnosti mají obyvatelé Česka přes půl miliónu hypoték (524 000) při celkovém dluhu 679 miliard korun. Letošní rok 2016 by mohl ten předcházející dokonce překonat. Bude-li pokračovat započatý trend, potom bude v roce 2016 půjčeno více než 200 miliard korun a uzavřeno skoro 100 000 hypoték. Průměrná cena hypotéky je nyní více než 2 milióny korun a nejčastější je fixace splátek na 5 let.

Tři čtvrtiny hypotečního trhu ovládá silná trojice českého bankovnictví. Na prvním místě v počtu i objemu poskytnutých hypoték je Hypoteční banka, která je vlastněna Československou obchodní bankou (jejímž vlastníkem je zase belgická KBC Bank). Na druhém a třetím místě jsou Česká spořitelna (Erste Group Bank) a Komerční banka (Société Générale).

Vývoj na hypotečním trhu je podložen velmi silnou touhou obyvatel Česka po vlastním bydlení. V současné době bydlí ve vlastním bytě nebo domě 80% obyvatel. Počet uživatelů nájemního bydlení se za posledních 10 let výrazně snížil ze zhruba jedné třetiny na 20%. „Levnost“ půjčování, zapříčiněné nízkými úrokovými mírami a tvrdým konkurenčním bojem mezi bankami, je příčinou tak rozsáhlého a stále se stupňujícího využívání hypoték.

Určitou část hypoték – na republikovém trhu odhadem zhruba 5%, ale v Praze až 10% – tvoří investiční hypotéky. Pro mnoho lidí se pořízení druhé a další nemovitostí stává výhodnou investicí. A to zejména v situaci, kdy běžné spořící a investiční nástroje vykazují nízkou výnosnost. Vývoj na trhu hypoték zároveň silně ovlivňuje vývoj na trhu nemovitostí, které se prodávají rychleji a za vyšší cenu. Právě nedostatek nemovitostí časem způsobí zastavení hypotečního boomu.

Banky také s uzavíráním hypoték spěchají, neboť se očekává přijetí zákona o úvěru pro spotřebitele, který jednak silně omezí možnost půjčování peněz (v současné době nabízí v Česku možnost půjčky více než 50 000 fyzických a právnických osob) a jednak ovlivní hypoteční trh. Zákon, který musí být přijat z důvodu naplňování již platné unijní směrnice, ulehčí v mnoha případech předčasné splacení hypotéky. Vládní návrh zákona prozatím předpokládá možnost splacení 20% hypotéky ročně a to zdarma v případě smrti, invalidity či těžké nemoci. Zákon by byl platný pro nové úvěry, pro ty staré až v případě další fixace.

Názory na dopad tohoto zákona v oblasti hypoték se liší. Jedni varují před výrazným ovlivněním trhu, druzí považují jeho využití za marginální (mimořádné splácení bude pro většinu klientů nereálné).

A na závěr je potřeba zmínit dlouhodobé nedostatky na českém hypotečním a realitním trhu. Je to především obava z neschopnosti klientů splácet při zvýšení splátek, vysoký počet hypotečních i realitních zprostředkovatelů a neposlední řadě nedostatek obecního nájemního bydlení, které by řešilo tíživou sociální situaci části obyvatelstva.

(na fotografii je sídlo Československé obchodní banky v Praze; by Šjů; CC BY-SA 3.0)


Přihlášení k odběru newsletterů: