Do zahraničí jen s cestovním pojištěním

(12. newsletter, 6. června 2016)

Už podle samotného názvu článku je jasné, že dnes budeme hovořit o nutnosti koupit si cestovní pojištění v situaci, kdy se vydáváme do zahraničí. Zaměříme se na limity a výluky cestovního pojištění a řekneme si na závěr i pár rad pro jeho výhodnější nákup.

Cestovní pojištění je vlastně náhradou za zdravotní pojištění, které si v České republice platíme u zdravotních pojišťoven. Tak je tomu v případě, kdy cestovní pojištění pokrývá pouze léčebné výlohy. Je ovšem lepší, když cestovní pojištění je komplexní a pokrývá tak i další případné náklady velmi nepříjemných situacích spojených s cestou do zahraničí.

Komplexní cestovní pojištění zahrnuje kromě léčebných výloh také odpovědnost za škodu, pojištění úrazu a pojištění ztráty zavazadel. V takovém případě tedy nahrazuje v cizině více produktů, které bychom měli mít sjednány v Česku.

Limity léčebných výloh jsou hlavním parametrem při nákupu cestovního pojištění. Pohybují se v řádech miliónů. Některé pojišťovny je ale nemají. Dalším parametrem jsou výluky při pojištění. Klasickým úskalím je propuknutí obtíží, o kterých pojištěnec „mohl vědět“. Mezi výluky se řadí také problémy se zuby (s výjimkou malých akutních operací), těhotenství, chronické nemoci a také pojistné události, které se odehrály po požití alkoholických nápojů nebo drog. V současné době nejsou následky terorismu v rámci výluk u většiny pojišťoven.

Při sjednávání cestovního pojištění je tedy důležité mít na mysli, kam a za jakým účelem jedeme. Důležité je promyslet pojištění sportovních aktivit, ale také pojištění případných pojistných událostí při řízení automobilu nebo motorky. Dalším důležitým parametrem je cena lékařské péče v zemi pobytu.

V rámci Evropské unie platí Evropský zdravotní průkaz, který všem obyvatelům EU zaručuje základní ošetření v takové úrovni, v jaké jej mají obyvatelé dané unijní země a to v těch zařízeních, které mají smlouvu se státem. Evropský zdravotní průkaz je tedy důležitý a výhodný při cestovní v Evropské unii, ale svou omezenou povahu nutnost cestovního pojištění neruší.

Před sjednáním cestovního pojištění je dobré zjistit, jestli tato služba není na příklad součástí naší platební karty. Ušetřit pět až patnáct procent lze při nákupu pojištění většinu při jeho on-line sjednání. A často jeho nejvýhodnějším poskytovatelem jsou zdravotní pojišťovny, u kterých mohou mít jejich klienti navíc slevy. Pro studenty je obecně doporučeníhodné pojištění poskytované společností vydávající studentské průkazy ISIC (GTS Alive s.r.o.).

V České republice vyřizují pojišťovny ročně zhruba 70 tisíc pojistných událostí, které se odehrály v zahraničí. Je nezbytné mít kvalitní cestovní pojištění. Není nic jednoduššího, než požádat svého finančního poradce o pomoc i v této oblasti.

(na fotografii je pohled z ostrova Cres v Chorvatsku; by Alexander Leisser; CC BY-SA 4.0)


Přihlášení k odběru newsletterů: