Moneta Money Bank

(13. newsletter, 20. června 2016)

Jedna z největších bank v České republice, GE Money Bank, změnila svou vlastnickou strukturu a zároveň se přejmenovala na Moneta Money Bank. Pojďme se nyní podívat na její současný stav a její naděje do budoucna.

GE Money Bank, resp. Moneta Money Bank je čtvrtou největší bankou v České republice co do počtu klientů. Má jich přes jeden milión. Při tom je také šestou největší bankou v Česku co do velikosti aktiv. Na českém trhu působí od roku 1998. Jenomže její dosavadní výlučný vlastník, nadnárodní konglomerát General Electric, jedna z největších světových firem, se rozhodl odklonit se od bankovního sektoru a prodal řadu svých bank především v evropských zemích. V České republice, kde se dlouhodobě hledá kupec pro Zuno banku a případně i pro jiné bankovní projekty, byla zvolena forma (roz)prodeje banky skrze akciový trh. Společně s bankou se také mění společnosti GE Money Auto a GE Leasing na Moneta Auto, respektive Moneta Leasing.

Veřejnost posílala představenstvu banky řadu návrhů na nový název, nicméně banka si nakonec do úvodu svého názvu zvolila jméno antické bohyně Monety. Kolem postavy bohyně Monety ovšem panují nejasnosti. Silný řecký kulturní vliv se v Římě projevil i v tomto ohledu. Jedna bohyně Moneta byla totožná s řeckou bohyní paměti Mnémosyny. Druhá bohyně Juno Moneta byla ochránkyní státu a fondů, přičemž měla také chrám v severní části římského Kapitolu. V této svatyni se razily mince. Slovo moneta a jeho odvozeniny se potom ocitly v řadě moderní jazyků.

Veřejný úpis akcií (tak zvané IPO) Moneta Money Bank proběhl úspěšně a Moneta se stala čtvrtou nejdůležitější společností na Burze cenných papírů Praha. Má zhruba desetiprocentní podíl na burzovním indexu PX. Větší podíl na indexu mají už jen ČEZ, Erste Bank a Komerční banka.

V první čtvrtletí vydělala tehdy ještě GE Money Bank zhruba jednu miliardu korun při 108 miliardách jak ve vkladech tak v úvěrech. Akcie Monety mírně rostou. Od jejich zahajovací ceny 68 korun za akcií se k dnešnímu dni dostaly nad 72 korun. Největším akcionářem je stále GE, který ovšem později svůj zbývající zhruba čtyřicetiprocentní podíl odprodá. Velkými akcionáři se staly zahraniční fondy JPMorgan, H21 Macro, Artemis a Capital Group.

Generální ředitel Monety Tomáš Spurný představil vizi své banky, která by chtěla růst na českém trhu a zároveň také uvažuje o koupi některých, převážně internetových, finančně servisních společností. Expanze na českém bankovním trhu bude ale obtížná. Trh je rozdělen, konkurence je značná, a Moneta Money Bank patří – na příklad spolu s Raiffeisenbank – do početného houfu bank mezi třemi lídry trhu (ČS, ČSOB, KB) na jedné straně a rostoucími nízkonákladovými bankami (Fio banka, mBank, Air Bank, Equa bank, Zuno Bank) na druhé straně.

(na fotografii je budova General Electric v New Yorku z roku 1931; by Kenlarry; CC BY-SA 4.0)


Přihlášení k odběru newsletterů: