O (ne)zaměstnanosti

(16. newsletter, 1. srpna 2016)

Poptávka po zaměstnancích je patrná v mnoha obchodech, při jejichž vstupech visí plakáty „hledáme zaměstnance na tyto pozice“. Co to znamená statisticky a co to znamená pro pracovní život každého z nás?

V červnu letošního roku se zvýšila míra zaměstnanosti na 71,7%. Míra zaměstnanosti mužů činila 78,9% a míra zaměstnanosti žen byla 64,2%. I míra ekonomické aktivity se v tomto období zvýšila na 74,8%.

Obecná míra nezaměstnanosti, měřená Českým statickým úřadem, činí 4,2%. A podíl nezaměstnaných osob, oznamovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí na základě podkladů Úřadů práce, je podle predikce 5,4 až 5,8%. Dlužno podotknout, že podíl nezaměstnaných osob nahradil od roku 2013 ukazatel míry registrované nezaměstnanosti (s trochu jiným způsobem výpočtu).

Při současném stavu (ne)zaměstnanosti je Česká republika ve skvělé situaci, kdy si nějakou práci může nalézt prakticky každý. Je otázkou, jestli míra nezaměstnanosti může být ještě nižší. Kapitalistická ekonomika vždy nějakou míru nezaměstnanosti vykazuje – už jen z příčin přechodu zaměstnanců do jiné práce s krátkodobou nezaměstnaností (frikční nezaměstnanost) nebo sezónní nezaměstnanosti (na příklad pracovníci ve stavebnictví v zimě) a konečně také z důvodu dobrovolné nezaměstnanosti.

V podobné situaci, ohledně nezaměstnanosti, je také Německo, na jehož ekonomiku je ta česká úzce napojena. Zdá se, že příjemný vývoj české ekonomiky bude ještě nějakou dobu pokračovat. Podobný stav, kdy bylo snadné nalézti práci, zaznamenala česká ekonomika po revoluci také okolo roku 1996 a okolo roku 2009.

Samozřejmě, jednotlivé regiony Česka jsou na tom odlišně. Nejnižší míry nezaměstnanosti jsou například v Praze (3,8%) a Jihočeském kraji (3,9%) a podobně v Královéhradeckém kraji (3,8%) a Pardubickém kraji (3,8%), naopak nejvyšší míry jsou v Ústeckém kraji (8,3%) a Moravskoslezském kraji (7,6%).

Finanční poradenství a jemu podobné obory skoro vždy vycházejí z dané situace. To jest snaží se zlepšit stav na výdajové straně. Počítají s příjmovou stranou osobních nebo rodinných rozpočtů jako s danou věcí. Nicméně za této situace na trhu práce lze vřele doporučit nejen, v Česku již tak rozšířenou, možnost přivýdělku jako OSVČ, ale také možnost změnu práce.

V současné situaci totiž většinou firmy nabízejí svým novým zaměstnancům platy a benefity, které jsou určené pro dlouhodobé zaměstnance. Poptávka po zaměstnancích pochopitelně zlepšuje pozici všech uchazečů o práci. Průměrná hrubá mzda roste – nyní je na 26 480 korunách.

Někdy nestačí jen řešit situaci na výdajové straně rozpočtu. Jste-li ve své stávající práci nespokojeni, potom využijte následující měsíce k hledání práce nové. Navíc, máte-li práci, potom na pohovorech budete mnohem jistější. Zdá se, že taková situace na trhu práce přichází jednou za zhruba deset let. Proto je potřeba ji, pokud je to nutné či výhodné, využít nyní.

(na obrázku je zachycena míra nezaměstnanosti v ČR v letech 1993-2016, by Bluenomics)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 18. až 31. července 2016

MMF o Británii – Mezinárodní měnový fond (MMF) se na Velkou Británii po tak zvaném brexitu dívá jako zemi ekonomické a finanční nejistoty. Předpověď jejího ekonomického růstu v roce 2017 snížil na 1,3% a dále varoval před dopadem brexitu na Evropu (zejména italský bankovní sektor).

Čínský růst – Čínská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o 6,7% – stejně jako v prvním čtvrtletí tohoto roku.

ARM – Japonská Softbank koupí za 32 miliard dolarů ARM, britskou firmu, která je dominantním výrobcem procesorů pro mobilní telefony a tablety.

Světová banka – Světová banka jmenovala svým hlavním ekonomem amerického profesora Paula Romera (60), který vystřídá indického akademika Kaushiku Basua.

Avast – Český tvůrce bezpečnostního softwaru Avast Software koupí svého českého konkurenta AVG Technologies za 32 miliard korun. Vznikne tak první česká globální firma s více než 400 milióny uživateli.


Přihlášení k odběru newsletterů: