Státní rozpočet

(17. newsletter, 15. srpna 2016)

Jsme v polovině roku 2016 a státní rozpočet je v přebytku 75,6 miliardy korun. Jako každým rokem se však přebytek do prosince změní v deficit. Jak se letos vyvíjí státní rozpočet, jaké faktory jeho vývoj ovlivňují a jak jsme na to ve srovnání s předchozími léty?

Podle Ministerstva financí se státní rozpočet České republiky na přelomu července a srpna nachází v přebytku 75,6 miliardy korun. Přebytek v polovině roku nastává poměrně často. Do konce roku se vždy změní v deficit. Letošní vývoj státního rozpočtu bude stejný. Předpokládá to i Ministerstvo financí.

Ministerstvo financí se nezapomnělo pochválit, že za rozpočtovým přebytkem stojí především jeho práce. To je pravda – ovšem neúplná. Za pozitivním vývojem stojí především silný ekonomický růst, s ním související zvýšený výběr daní a také čerpání evropských dotací.

Růst české ekonomiky zvyšuje počet zaměstnaných osob, respektive sociální a zdravotní pojištění odvádějících daňových poplatníků. Zároveň se také snižuje počet na sociálních dávkách či přídavcích závislých občanů. K tomu rostoucí firmy platí při vyšších obratech a ziscích také vyšší daně. A v neposlední řadě zvyšování mezd napříč českou ekonomikou je základem pro větší utrácení.

Ministerstvo financí naplánovalo pro současný rok schodek 70 miliard korun. Je více než pravděpodobné, že jeho skutečná hodnota bude nižší. Nicméně ze současného přebytku začnou jednotlivá ministerstva ke konci roku vyčerpávat své rozpočtové položky, aby nemusely Ministerstvu financí nic vracet. Vždyť víme podle Zákonů profesora Parkinsona, že ministerstva nemohou v žádném případě nevyužité peníze vracet, neboť by tím zásadně zpochybnily minimálně stejnou výši rozpočtu v příštím období a přinejhorším i svou existenci.

V souladu se zvyšováním mezd napříč českou ekonomiku bude v druhé polovině roku stát přidávat i svým zaměstnancům. Od září začne ve školství a potom bude pokračovat na policii, u hasičů a ve zdravotním sektoru.

Od roku 2009 dochází k neustálému snižování deficitu státního rozpočtu České republiky. Navíc je vždy skutečné saldo ještě nižší než předpokládaný schválený deficit. V roce 2014 byl schválený deficit 112 miliard korun a skutečná výše salda činila zhruba 78 miliard korun. V roce 2015 se místo 100 miliardového deficitu podařilo dosáhnout salda ve výši zhruba 63 miliard korun. A letošní předpokládaný deficit 70 miliard korun by se mohl proměnit ve schodek pod 50 miliard korun.

(na obrázku je zachycen vývoj státního rozpočtu ČR, by Thejabiru, CC BY-SA 4.0)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 1. 14. srpna 2016

Evropské banky – Evropské banky byly vystaveny „stres testům“. Byly sice shledány odolnějšími, ale banky z Kypru, Řecka a Portugalska se neúčastnily vůbec a nejstarší (založena roku 1472) světová banka Monte dei Paschi di Siena dopadla nejhůře. Je pro ní obtížné napravit situaci uprostřed zpřísňujících se evropských pravidel pro záchranu bank.

Uber – Dopravní společnost Uber přenechává čínský trh společnosti Didi Chuxing, svému tamějšímu největšímu konkurentu, a zároveň získá 17,7% jeho akcií.

Tesla – Tesla Motors koupila solární firmu SolarCity za 2,6 miliardy dolarů. Ředitel Elon Musk, vizionář elektrických vozidel, baterií a solární energie, je zároveň předsedou správní rady SolarCity. Musk staví v Nevadě největší továrnu na světě, Gigafactory 1, na výrobu baterií. Při provozu elektrických vozidel Tesly s autopilotem zemřel letos první řidič při havárii na Floridě.

České online nákupy – Obrat českých e-shopů dosáhl v první polovině roku 41 miliard korun. 10% z toho bylo objednáno přes mobilní telefony. Počet zákazníků se zvyšuje a ti si již objednávají i každodenní zboží. Častý je osobní odběr zboží, platby na dobírku tvoří 35% a platby kartou 17% všech nákupů. Dále Češi nakupuji na zahraničních e-shopech za zhruba 15 miliard korun ročně.


Přihlášení k odběru newsletterů: