Rodinný rozpočet

(18. newsletter, 29. srpna 2016)

Rodinný rozpočet je naprostý základ osobních financí. Ovšem málokdo se jím rád zabývá, málokdo jej vůbec dělá, málokdo jej dělá správně a málokdo jej také dodržuje. A proto je rodinný rozpočet ten správný začátek pro práci poradce v oblasti rodinných či osobních financí.

Proč je rodinný rozpočet vůbec tak důležitý? Už jenom proto, že řada sociologických studií tvrdí, že finanční problémy jsou hlavním důvodem rozpadu většiny partnerství a manželství. Těžko říci, nicméně finanční faktor bude při rozchodu či rozvodu hrát určitě důležitou roli.

Rodinný rozpočet je schopen snížit riziko zbytečných výdajů a také riziko zadlužení. Zbytečné výdaje jsou opravdu zbytečné. Nějakého zisku musí podnikatelé a firmy dosáhnout vždy, ale opravdu nemusíme naší pasivitou a nezájmem o vlastní peníze zvyšovat zisky dodavatelům našich služeb a zboží. A zadlužení samozřejmě výrazně zhoršuje kvalitu našeho života.

Plán finančního hospodaření domácnosti slouží jako kontrola finanční situace rodiny a zároveň jako možnost objevení zdrojů pro rezervy. Tyto rezervy pak mohou být využity pro nečekané výdaje. Neočekávané výdaje (nutnost pořízení nějaké věci, její oprava či doplacení poplatků a tak dále) přitom ohrožují finanční stabilitu mnoha českých rodin.

Na neočekávaný výdaj v řádu desetitisíců není připravena většina českých domácností a ten přitom může přijít. Cílem naprosté většiny lidí je prožít šťastný život. Zadlužení život rozhodně šťastným nečiní.

U rodinného rozpočtu je důležité dodržovat pravidla. Na to zapomíná řada z těch, kteří jen po měsících sepisují své příjmy a svá vydání. Jak tedy postupovat při sestavení rodinného či osobního rozpočtu? Nejprve je potřeba pochopitelně sestavit své příjmy a svá vydání v rámci nějakého časového úseku. Za obvyklý úsek se bere měsíc s možnou kontrolou a sumarizací vždy po roce.

Příjmy a vydání se potom následně porovnají. Jejich analýza by měla vést ke zvýšení příjmové a snížení výdajové stránky. Možnosti příjmů jsou větší, než to na první pohled vypadá. Jsou jimi nejen mzda, ale také výdělky z brigád, příjmy z podnikání, příjmy z úroků, důchody a sociální dávky nebo výnosy z pronájmů.

Výdaje lze dělit dle mnoha kritérií, ale určitě je v rámci tohoto dělení důležité rozdělit je na nutné a zbytné. V rámci nutných výdajů je dobré zahrnout i tvorbu rezervy. Do zbytných výdajů patří alkohol, kouření, jídlo v restauracích a podnicích rychlého občerstvení, módní oblečení, koníčky, sport, kultura, dovolená a módní vybavení domácnosti.

Rozpočet je možné zpracovat pomocí papíru a tužky, tabulkového procesoru, programu na počítači či v mobilu nebo díky on-line programu na internetu. Po sestavení, zamyšlení se a nastavení rozpočtu na příští období je potřeba hlavně toto nastavení dodržovat.

A malý tip na závěr. Určitě je dobré zvýšit výdaje na zdraví a vzdělání. Ty jsou v České republice dlouhodobě v rámci rodinných rozpočtů jen v řádech několika procent.

(na obrázku je výřez obrazu Vyúčtování u notáře německého malíře Josefa Wagnera-Höhenberga)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 15. 28. srpna 2016

Saúdská Arábie se chce opět pokusit dohodnout s Ruskem a dalším nečlenskými zeměmi OPEC na zmrazení výše těžby ropy, které by vedlo ke zvýšení cen. Rosněfť, ruská státní ropná společnost, oznámila výrazný pokles zisků v prvním pololetí kvůli nízkým cenám ropy. Ropa nyní stojí okolo 50 dolarů za barel.

Ekonomika eurozóny se v srpnu mírně zlepšila alespoň podle indexu aktivity privátního sektoru. Po „brexitu“ se spíše očekával její útlum.

Česká národní banka se připravuje na ukončení intervencí v polovině roku 2017. Je otázkou, zda ukončení bude okamžité či postupné. Koruna se ve výši 27 korun za euro drží díky politice ČNB od listopadu 2013.


Přihlášení k odběru newsletterů: