Pravidla životního pojištění novelizována

(20. newsletter, 26. září 2016)

Od prvního prosince tohoto roku se částečně mění pravidla pro uzavírání smluv o životním pojištění. V následujícím článku si popíšeme všechny změny a zároveň si přiblížíme situaci na českém trhu životního pojištění.

Nyní tedy úředně. Dne 19. září 2016 se stala platnou novela číslo 295/2016 Sb., která od 1. prosince 2016 vstupuje v účinnost a mění zákon číslo 38/2004 Sb., Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí a o změně živnostenského zákona (zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí).

Novela zákona byla přijata v souladu s unijní legislativou (Solvency II.) a je namířena především proti tak zvanému přetáčení smluv. Změnit smlouvu o životním pojištění, respektive vypovědět starou a uzavřít novou není samo o sobě nic špatného. V některých situacích (na příklad zakládání rodiny nebo naopak odchod dětí z rodiny) je to na místě. Nicméně situace, kdy nepoctiví poradci měnili nevýhodně smlouvy pro klienty, trvala již dlouho.

Je otázkou, zda novela zákona bude v hlavním bodě úspěšná. Proti tak zvanému přetáčení smluv bojuje zavedením pětileté lhůty, během které nebude možné smlouvu vypovědět. Tato „stornolhůta“ je v hlavním opatřením zákona. Zákon nadále nerozlišuje mezi klasickým rizikovým životním pojištěním a investičním neboli kapitálovým životním pojištěním. Provize za životní pojištění není ani omezena co do své výše ani povinně rozložena.

Životní pojištění je v životě velmi důležité a trh s životním pojištěním je významný svou velikostí. Proto také probíhaly rozsáhlé spory okolo této novely. V současné době je v České republice uzavřeno okolo 5,6 miliónů smluv o životním pojištění. Lídrem trhu je Česká pojišťovna, která spravuje okolo 20% všech smluv.

Nicméně ještě v roce 2014 bylo uzavřeno skoro 6 miliónů smluv. V roce 2015 pak nastal zhruba 3,5% pokles. Životní pojištění mají častěji uzavřeno muži, ale dlouhodobě dochází k vyrovnání mezi muži a ženami. Pojišťovny jsou v České republice stabilní, ale jsou právě závislé na externích zprostředkovatelích, kteří zajišťují uzavření většiny jejich smluv.

Pro mimořádnou nepřízeň osudu je dobré být připraven kombinací vlastních finančních rezerv a životního pojištění. Finanční rezervy nám pomohou v situaci, kdy je potřeba koupit novou ledničku či kdy jsme dva měsíce bez práce. Životní pojištění nám pak zachová určitý, byť poněkud snížený, životní standard při změněné pracovní schopnosti či dokonce pracovní neschopnosti. Nastavení tvorby rezerv a uzavření smlouvy o životním pojištění je jedním z hlavních bodů v dobrém finančním plánu. A k dobrému finančnímu plánu potřebujete dobrého finančního poradce.

(na výřezu z obrazu Ferdinanda Bola jsou guvernéři amsterdamského cechu obchodníků s vínem)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 12. až 25. září 2016

Ve Spojených státech poprvé od roku 2007 vzrostl medián příjmů domácností a to na 56 500 dolarů. Tento údaj byl zaveden v roce 1967 a současný medián příjmů domácností je stále pod svým vrcholem z devadesátých let dvacátého století. Pod hranicí chudoby žije 13,5% americké populace.

Společnost Uber zahájila pilotní program provozu automatických vozidel v Pittsburghu, zatímco byla ve Spojených státech vydána první federální směrnice pro provoz autonomních vozidel.

Zpráva Organizace spojených národů doporučila možnost ignorování patentů u nezbytných léků v případě rozvojových zemí, které by tak mohly vyrábět jejich generické verze. OSN se také sešla k výjimečné diskusi o růstu antibiotické rezistence, kterou někteří lékaři považují za nejakutnější problém lidstva. Světová banka, v jejímž čele bude i nadále ve druhém období jihokorejsko-americký lékař Jim Yong Kim, odhaduje, že antibiotická rezistence bude stát 3,8% světového HDP okolo roku 2050.

České banky nyní rekordně zlevňují hypotéky až k 1,29% a nabízejí možnosti výhodnějšího předčasného splacení jejich části. Od prosince totiž stanoví zákon bankám přísnější podmínky.

Byla schválena novela zákona o střetu zájmu, podle které nesmí členové vlády vlastnit média a jejich společnosti nesmí žádat o dotace. Tato novela je de facto cílena proti ministru financi, majiteli 250 firem v rámci skupiny Agrofert, Andreji Babišovi.


Přihlášení k odběru newsletterů: