Děti a finance

(22. newsletter, 24. října 2016)

Dnešním tématem nebude ani otázka celkových nákladů na dítě ani často diskutovaný problém „dětského“ stavebního spoření, ale bude jím moderní přístup k hospodaření s kapesným. Dětský účet neslouží totiž jen svému primárnímu účelu, ale umožňuje také vzdělávání a přípravu dítěte na život a zároveň umožňuje rodičům dítě do určité míry sledovat.

Celkovým nákladům na dítě se sice nebudeme věnovat, ale stojí za to poznamenat, že jejich odhad se výrazně liší. Obvykle se hovoří o jednom až třech miliónech korun. Plánujete-li nebo očekáváte-li tuto radostnou událost, nezapomeňte myslet také na svou finanční situaci, kterou je potřeba znovu promyslet a přepočítat. A k tomu je potřeba dobrý finanční poradce.

Také ono zmíněné stavební spoření bylo v posledních letech poměrně problémové. Jeho podíl na trhu výrazně klesl, neboť o povolení k rodičovskému výběru z něj musel většinou rozhodnout opatrovnický soud. Nyní jsou banky a spořitelny tolerantnější, ale stejně je potřeba počítat s tím, že majetek, který jste dítěti dobrovolně svěřili, již není samozřejmou součástí vašeho majetku.

Spoření dětí je vůbec z finančně-poradenského pohledu nadstandardně dlouhodobá investice, při které opět platí, že pohled odborníka je nezbytný. Každopádně dětské účty nejsou určeny ke spoření větších částek a ani se pro ně nehodí.

A nyní k samotným dětským účtům. Nabízí je dnes většina bank jak tradičních tak nízkonákladových. Rozhodně by jste měli požadovat účet zdarma, to jest bez jakýchkoliv nákladů. Objemy peněz na dětských účtech i počet transakcí jsou malé a banky dnes navíc nabízejí účty zdarma i dospělým zákazníkům.

Samotné zřízení účtu je jen základem finančního vzdělávání potomka. Poté následuje vysvětlení fungování účtu a vysvětlení základů ekonomie. V počátečních letech také účet slouží ke vzdálenému dozoru. Většina bankovních ústavů vydává kartu dětem od osmi let. Některé účty však neumožňují dětskou kartou platit v obchodě. Vybírání hotovosti, které je často doprovázeno poplatkem, před nákupem asi není nutné děti naučit. Navíc – rodič po vybrání hotovosti už nevidí, za co byla utracena.

Dětské nebo studentské účty jsou výhodné či se alespoň tváří jako takové, neboť bankovní instituce spoléhají na setrvání svých malých zákazníků. To, na co si zvykli, mění lidé neradi.

Závěrem lze tedy říci, že dětské účty jsou dobré ke spravování kapesného, které lze spojit se vzděláním a také do určité míry se vzdáleným sledováním dítěte. Finanční otázka jak dítěte samotného tak investice pro jeho budoucnost je vhodným úkolem pro Vašeho dobrého finančního poradce.

(na obrázku je zachycena momentka z kroužku modelování, by ZoeO , CC BY-SA 4.0)


Přehled nejdůležitějších ekonomických událostí ve dnech 10. až 23. října 2016

Samsung přestal prodávat svůj vlajkový telefon Galaxy Note 7 na základě dalších zpráv o jeho samovolném vznícení. Samsung, který prodává zhruba 23% smartphonů na světě, tak nemá žádný hit pro vánoční sezónu.

Rusko prohlásilo, že se přidá k zamyšlenému kroku OPEC na omezení těžby ropy. Na základě tohoto prohlášení se ropa Brent poprvé v letošním roce obchodovala nad 53 dolarů za barel. Nicméně země v kartelu OPEC vytěžili v září rekordních 33,6 miliónů barelů ropy denně.

Čínský hrubý domácí produkt rostl ve třetím čtvrtletí o 6,7% – stejně jako v předchozích dvou kvartálech. Saúdská Arábie poprvé prodávala na mezinárodních trzích své dluhopisy. Získala tak rekordních 17,5 miliardy dolarů, které použije k financování deficitu způsobeného propadem cen ropy.

Libra začala klesat na mezinárodních měnových trzích po aktivizaci brexitu, a to i pod 1,20 dolaru. Také cena akcií Twitteru šla opět dolů po stažení se většiny možných kupců. Firma má problémy s příjmy z reklamy a nárůst počtu jejich uživatelů se zpomalil. Amazon spustil hudební streamingovou službu a vstoupil tak na trh ovládaný společnostmi Spotify a Apple. Amazon u své služby sází především na umělou inteligenci.

Daniel Křetínský v rámci prozatím největšího obchodu roku ovládne Energetický a průmyslový holding, ze kterého odchází investoři z J&T a miliardář Patrik Tkáč. EPH vykázal za minulý rok tržby 124 miliard korun. Jak J&T tak Tkáč dostanou více než 40 miliard korun a zároveň EPH prodá 30% podíl v EP Infrastructure fondům australské banky Macquarie.


Přihlášení k odběru newsletterů: